„...W każdym razie, tutaj, w tym mieście, w Wadowicach wszystko się zaczęło.
I życie się zaczęło, i szkoła się zaczęła, studia się zaczęły  i teatr się zaczął.
I kapłaństwo się zaczęło..."
(Jan Paweł II, Wadowice 16.06.1999).

30 września nasza szkoła zorganizowała dla uczniów klas V – VIII wycieczkę w rodzinne strony św. Jana Pawła II. Pobyt w miejscu urodzin Wielkiego Polaka zaczynamy podróżą wspomnień po mieście ciuchcią na trasie „Z życia Karola Wojtyły”. W ten bardzo ciekawy i zarazem atrakcyjny sposób, poprzez połączenie edukacji i przyjemności  zapoznajemy się z ważniejszymi miejscami w Wadowicach, które odegrały w życiu Ojca Świętego ogromną rolę. Następny punkt pobytu to oczywiście wizyta w kawiarni  - kosztujemy słynną „papieską” kremówkę. Posileni, pełni energii udajemy się na chwilę skupienia i modlitwy do Bazyliki Ofiarowania NMP.
„Z głęboką czcią całuję próg domu Bożego – wadowickiej fary, a w niej chrzcielnicę, przy której zostałem wszczepiony w Chrystusa i przyjęty do wspólnoty Jego Kościoła. W tej świątyni przystąpiłem do pierwszej spowiedzi i komunii św. Tu byłem ministrantem. Tu dziękowałem Bogu za dar kapłaństwa (...). Ile dobra, ile łask wyniosłem z tej świątyni i z tej parafialnej wspólnoty, wie jedynie Ten, który jest Dawcą wszelkich łask.”
(Jan Paweł II, 16 czerwca 1999 w Wadowicach).

Wyciszeni przechodzimy do Muzeum Jana Pawła II. To dom rodzinny, w którym 18 maja 1920 roku urodził się Karol Wojtyła i spędził w nim dzieciństwo i młodość. W latach 1919 - 1938 rodzina Wojtyłów zajmowała na piętrze dwa pokoje z kuchnią. Dzięki multimedialnej ekspozycji rozmieszczonej na ponad 1000 m2 powierzchni i rzeczowym komentarzom przewodnika zapoznajemy się z całą drogą życiową św. Jana Pawła II.

W drodze powrotnej zwiedzamy Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Modlimy się przed obrazem Matki Boskiej Kalwaryjskiej. Oddajemy cześć relikwiom św. Jana Pawła II i św. Siostry Faustyny przez ucałowanie. Na koniec troszku wysiłku – idziemy na Wzgórze Żarek - Golgotę do kaplicy Grobu Pańskiego. Po zejściu posiłek i bezpieczny powrót.

Dziękujemy organizatorom i opiekunom. Uczniowie.