Archiwum

5 czerwca nasza szkoła udała się na kolejną wycieczkę. Po długiej podróży dotarliśmy do Miasteczka Westernowego w Żorach. Naszą przygodę na „Dzikim Zachodzie’’ rozpoczęliśmy od Muzeum Ognia. To jedyne w swoim rodzaju miejsce, w którym interaktywna ekspozycja obiektu umożliwia  naukę poprzez zabawę. W miejscu tym, w prosty i atrakcyjny sposób, podaje się wiadomości na temat miasta Żory oraz wiedzę na temat ognia i energii od czasów prehistorii do współczesności, z elementami przyszłościowymi. Wystawa muzeum zaprojektowana jest tak, by umożliwiać odwiedzającym samodzielne zapoznawanie się z ekspozycją. Na zwiedzających czekają takie atrakcje jak prezentacja filmu omawiającego szeroki zakres tematyki dotyczącej ognia, zadania polegające na rozpaleniu wirtualnego ognia, szereg różnych doświadczeń, czy zestawy zadań i pytań, pogłębiające wiedzę. Miasteczko Westernowe Twinpigs to park rozrywki utrzymany w klimacie Dzikiego Zachodu, gdzie tradycyjny Saloon, Stodoła, Kościół położone wzdłuż malowniczej Main Street zyskały zupełnie nowe funkcje. Czekały tam na nas zapierające dech w piersiach karuzele, Cinema 5D, Kula Parowa (planetarium), Tajemnicze Podziemie, strzelnice oraz kaskaderskie pokazy: rodeo, scenki napadu na bank czy pojedynek rewolwerowców. Dla najmłodszych -  plac zabaw z atrakcjami jak z Dzikiego Zachodu oraz salę zabaw. Najbardziej widowiskowy był pojedynek rewolwerowców, oczywiście w samo południe – ach, te wystrzały i zapach prochu – niezapomniane. Następnie udaliśmy się na górę Żar (761 m n.p.m.). To bardzo popularny szczyt w Beskidzie Małym, leżący niedaleko Żywca. Niesamowitą atrakcją są tutaj paralotniarze, którzy licznie startują ze szczytu. Kolorowe paralotnie często kołują ponad szczytem, czego byliśmy naocznymi świadkami.

13 czerwca uczniowie naszej szkoły pojechali na wycieczkę do Krakowa, której najważniejszym etapem była wizyta na Uniwersytecie  Rolniczym im. Hugona Kołłątaja. Znajduje się tam powstałe w roku 2012 Centrum Edukacji Gleboznawczej, którego integralną częścią jest pierwsze w Polsce Muzeum Gleb, prezentujące gleby z różnych części Europy. Dzięki zajęciom  dydaktycznym w „świecie gleb” mieliśmy możliwość poszerzenia wiedzy nt.gleboznawstwa oraz funkcji gleb w kształtowaniu środowiska i krajobrazów.

Następnym punktem był udział  w warsztatach edukacyjnych „Dotyk Lasu” w pracowni Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Wydziału Leśnego. Warsztaty  prowadzone były przez studentów kierunku Ochrona Zasobów Leśnych. Zajęcia te pozwoliły nam poszerzyć wiedzę nt. lasu i jego mieszkańców.

Ostatni punkt wycieczki to Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Powstanie Muzeum związane jest z zorganizowaniem w 1964 roku przez Aeroklub Krakowski wielkiej Wystawy Lotniczej na terenie byłego lotniska Rakowice-Czyżyny. W związku z tym do Krakowa od 1963 roku zaczęto zwozić eksponaty lotnicze, które były już wcześniej, od zakończenia działań wojennych, gromadzone z myślą o przyszłym muzeum lotnictwa. Z jego organizacją po zakończeniu drugiej wojny światowej były wielkie kłopoty z uwagi na małe zainteresowanie tym tematem odpowiednich władz. Dopiero warunki stworzone dla tych zbiorów w Krakowie, pozwoliły na realizację tego zamierzenia. Eksponaty lotnicze przewiezione do Krakowa w większości były w złym stanie technicznym, nie pozwalającym na ich prezentację. Po zakończeniu wystawy lotniczej w 1964 roku, w oparciu o zgromadzone zbiory, powstał Ośrodek Ekspozycji Sprzętu Lotniczego przy Aeroklubie Krakowskim. Był on w dalszym ciągu wzbogacany eksponatami. W 1967 roku Ośrodek został przejęty przez Naczelną Organizację Techniczną i nazwany „Muzeum Lotnictwa”. 

Wspaniała wycieczka, mnóstwo wiedzy, ale najbardziej będziemy wspominać, że choć przez parę chwil, ale byliśmy studentami!! Być może po paru latach ktoś z nas zawita tam na dłużej.

DZIĘKUJEMY!!!