8 września wczesnym rankiem starsi uczniowie naszej szkoły oraz uczniowie klasy VIII ze Szkoły Podstawowej w Zalipiu, którzy tym razem przyłączyli sie do naszej wycieczki, wyruszyli do MIEJSCA PAMIĘCI I MUZEUM AUSCHWITZ-BIRKENAU BYŁEGO NIEMIECKIEGO NAZISTOWSKIEGO OBOZU KONCENTRACYJNEGO I ZAGŁADY. Ta wycieczka nie była typową wycieczką szkolną, gdyż uczniowie odwiedzili największy cmentarz i zobaczyli jedno z najsmutniejszych miejsc na świecie. Miejsce Pamięci to nie tylko autentyczne poobozowe bloki i baraki, ale także unikatowy zbiór przedmiotów związanych z cierpieniem ludzi przywiezionych do obozu zagłady. Gdy weszliśmy na teren Muzeum przed nami ukazał się słynny napis: „Arbeit macht frei” czyli: „Praca czyni wolnym”. Po przekroczeniu bramy udaliśmy się do kilku budynków, w których mogliśmy zobaczyć jak i uświadomić sobie, co tak naprawdę działo się w tym miejscu. Liczne fotografie na ścianach, puste cele, bloki z osobistymi rzeczami czy krematoria to tylko część przerażającego obrazu obozu. Podczas wizyty przewodnik pokazał nam celę św. Maksymiliana Kolbe, blok 11 zwany blokiem śmierci i udaliśmy się również pod ścianę śmierci. Kolejnym punktem wyjazdu był obóz Birkenau z ogromną bramą wjazdową, przez którą kiedyś przejeżdżały pociągi, które przewoziły więźniów. W tym miejscu uczniowie mogli zobaczyć pozostałości po barakach, w których przetrzymywano więźniów, oraz pozostałości po komorach gazowych z krematoriami, które to Niemcy likwidowali pod koniec wojny, tym samym starając się tuszować zbrodnię, która tam się rozegrała. Ta wycieczka była dla wszystkich wyjątkową i lekcją historii i na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów. Naszą wycieczkę zakończyła wizyta w Muzeum Zamku w Oświęcimiu, gdzie uczniowie uczestniczyli w zwiedzaniu podziemnych tuneli pod zamkiem w których przygotowano Interaktywną Trasę Historyczną pt.“Gra o Niepodległą”. Początkowo miała miejsce projekcja filmu, która odbywa się w rekonstrukcji okopu na ekspozycji w Muzeum. Następnie zwiedzający udali się do tuneli pod zamkiem, gdzie mieli do przejścia kilkanaście stanowisk, wymagających rozwiązywania zadań logicznych oraz zręcznościowych.