NASZ PATRON

9 maja 2023 r. nareszcie nadszedł długo oczekiwany dzień dla całej społeczności szkolnej jak i lokalnej. To właśnie tego dnia nasza szkoła otrzymała imię Wielkiego Polaka, Świętego Jana Pawła II. Całe wydarzenie rozpoczęło się od Mszy Świętej w kościele parafialnym pw. Świętego Józefa w Zalipiu, której przewodniczył Ksiądz Biskup Stanisław Salaterski. Następnie uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz zaproszeni goście udali się do budynku szkoły gdzie została odsłonięta i poświęcona pamiątkowa tablica upamiętniająca to ważne wydarzenie. Ksiądz biskup poświęcił również nową część budynku naszej szkoły wraz z salą gimnastyczną, która również tego dnia została oficjalnie oddana do użytku. Następnie wszyscy zgromadzeni udali się na halę sportowągdzie uczniowie zaprezentowali się w polskim tańcu narodowym - polonezie, a Pani Dyrektor serdecznie powitała wszystkich zaproszonych gości. Swoją obecnością w tym ważnym dniu zaszczycili nas biskup Stanisław Salaterski, proboszcz parafii Zalipie ksiądz Stanisław Nakielski,proboszcz parafii Olesno ksiądz Jan Panek, wicewojewoda Ryszard Pagacz, wicestarosta powiatu dąbrowskiego Krzysztof Bryk, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Tarnowie Łukasz Drewienkiewicz, wójt gminy Olesno Witold Morawiec oraz wójtowie sąsiednich gmin, przedstawiciele wielu instytucji, dyrektorzy szkół, sołtysi i inni. Później został przedstawiony rys historyczny szkoły, życiorys patrona oraz uzasadnienie wyboru Świętego Jana Pawła II na patrona Szkoły Podstawowej w Pilczy Żelichowskiej. Kolejny element wydarzenia stanowiło odczytanie Aktu nadania szkole imienia Świętego Jana Pawła II, którego dokonał Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec. W dalszej części odbyło się przekazanie sztandaru przez Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Dyrektor, a następnie uczniom oraz jego prezentacja.W tym doniosłym dniu została zaprezentowany przez uczniów szkoły montaż słowno-muzyczny,który miał na celu przybliżenie postaci patrona oraz jego słów skierowanych do dzieci i młodzieży.Ciąg dalszy uroczystości stanowiły przemówienia i okolicznościowe adresy skierowane do PaniDyrektor oraz całej społeczności szkolnej. Następnie goście mieli okazję zwiedzić szkołę,podziwiać pięknie przygotowane gazetki okolicznościowe, oraz wpisać się do księgi pamiątkowej.Ostatnim elementem tej uroczystości był obiad przygotowany przez rodziców uczniów naszejszkoły. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim bez których ten dzień nie mógłby się odbyć.